Duyurular

Anasayfa
Duyurular

InCites Benchmarking & Analytics ve Journal Citation Reports 

Aboneliğimiz Başlamıştır!

 

Erişim Linkleri:

InCites – Benchmarking: https://incites.clarivate.com/  

Journal Citation Reports : https://jcr.clarivate.com/ 

InCites ESI - Essential Science Indicators :  https://esi.clarivate.com/ 

NOT: InCites data setleri oluşturmak, WoS’tan veri kaydetmek gibi işlemler içi kayıt (register) olmak zorunludur. Ayrıca WoS’tan InCites’a geçiş için kullanıcı adı şifre almak gerekmektedir.

 

InCites Nedir? 

Araştırma girdi ve çıktılarının ölçümü, güncel trendlerin takibi ve makalelerin, dergilerin, kurumların, kişilerin ve bölgelerin karşılaştırılması imkanını sunan, bütünleşik web tabanlı tek akademik platformdur.

INCITES İLE ÇOK DAHA FAZLASINI YAPIN!

· Kuruluşunuza eş değer diğer kuruluşlar kimler ve onlara göre performansınız ne durumda?

· Kurumunuzdaki yüksek performans gösteren araştırmacılar kimler ve kimlere istihdam sağlamalısınız?

· Başarılı işbirlikleriniz hangileri ve hangilerini geliştirmeniz gerekir?

· Hangi departmanlar kendi alanlarında etkilerini gösterebilmiş ve buna göre güncel kaynak analizi nasıl olmalıdır?

INCITES BENCHMARKING & ANALYTICS

 

Yeni nesil InCites tamamen entegre olarak karşılaştırmalı değerlendirmeler ve analizler sağlar. İhtiyacınız olan cevapları InCites ile kolayca edinebilirsiniz. Görsel araçlarla zenginleştirilmiş yeni nesil InCites ara yüzü, hem işe yeni başlayan araştırmacılar hem de tecrübeli olanlar için yeterince esnek ve kullanımı kolay bir şekilde tasarlanmıştır. 

 

· Web of Science ile sorunsuz bir şekilde çalışan veri kümeleri

· Temel performans göstergeleri gibi makale kayıtlarına tam bir şeffaflıkla güvenle erişebilme

· Kişiselleştirme seçenekleri ile iş akışınızı kolayca özelleştirme imkanı sağlar.

 

 

Yeni nesil InCitesWeb of Science’ dan sağlanan sektörün en güvenilir içerik ve ispatlanmış atıf ölçütlerini kullanmaktadır. Yenilenmiş ara yüzüyle bu eşsiz çözüm ile kurum yönetimleri, fon sağlayıcılar, kamudaki karar alıcılar, bilgi profesyonelleri, araştırmacılar, kütüphaneciler ve yayıncılar araştırma değerlendirmesi ve karşılaştırması konusunda kesinlikle büyük bir fayda sağlayacaktır.

Clarivate çözümleri, kurumların araştırma faaliyetlerini daha iyi anlamasına, programlarıyla önde gelen araştırmacıları etkilemesine, fon sağlamayı garanti altına almasına, işbirlikleri kurmasına, benzerleri arasında karşılaştırma yapmasına ve kaynakların etkin dağılımına yardımcı olmaktadır. 

 

JOURNAL CITATION REPORTS  

Web of Science’dan alınan dergi verileri işlenir,  değerlendirilir, hesaplanır ve “DÜNYANIN EN ÖNEMLİ DERGİLERİ” Journal Citation Reports aracılığı ile sunulur.

 

BİR DERGİNİN ARAŞTIRMA ÇEVRESİNDEKİ GERÇEK YERİNİ ÖĞENİN 

Küresel araştırma ortamı değişiyor. Daha işbirlikçi ve daha rekabetçi bir ortamda var olmak gerekiyor.  

Journal Citation Reports, eleştirel ve atıf verilerine dayalı dünyanın önde  gelen dergilerini değerlendirmek için tarafsız, sistematik ve objektif araçlar sunan, ölçülebilir istatistiki bilgiler içeren kapsamlı bir

veritabanıdır.   

JCR, atıf referanslarını inceleyerek, araştırma, dergi ve kategori düzeylerindeki etkileri ölçmekte ve alıntı yapılan ve atıfta bulunulan dergiler arasındaki ilişkiyi göstermektedir.  

 

WEB OF SCIENCE VERİLERİNE DAYANARAK ANALİZ YAPILIR 

JCR, Web of Science’daki bilim ve sosyal bilim dergi atıflarının özet  analizini sunan bir raporlama aracıdır. Web of Science Core Collection, alanında en önemli ve en yararlı olduğuna inanılan seçilmiş aktif dergileri içerir. 

 

DESTEKLEYİCİ BİR DERGİ DEĞERLENDİRME ARACI 

Journal Citation Reports, aşağıdakiler de dahil olmak üzere araştırma ekosisteminde yaygın olarak kullanılmaktadır:  

 

 • Kütüphaneciler için koleksiyonlarındaki dergilerin seçimi veya çıkarılması, arşive kaldırmadan önce her derginin koleksiyonda ne kadar süre tutulacağı gibi konularda karar destek aracıdır.  
 • Yayıncılar ve editörler dergilerin piyasadaki etkisini belirleyebilir ve editoryal fonksiyonlarını inceleyebilirler. 
 • Yazarlar yayın yapacakları en uygun ve etkili dergileri tespit edebilir ve ayrıca makale yayınladıkları dergilerin durumunu da  takip edebilirler. 
 • Akademisyenler ve öğrenciler ilgili alanlarındaki güncel okuma listelerini nerede bulabileceklerini öğrenebilirler. 
 • Yöneticiler ve bilgi analiz uzmanları stratejik ve finansman kararlarını vermek için bibliyometrik ve atıf modellerini  izleyebilirler.  

 

JOURNAL CITATION REPORTS’UN ÖZELLİKLERİ 

 

 • 81 ülkeden yaklaşık 235 disiplinde 2,550'den fazla yayıncının 12.000'den fazla dergisini kapsamaktadır. 
 • Dergi verilerine göre sıralama -  Journal Impact Factor, immediacy index, total cites, total articles, cited half -life, journal title ve  daha fazlası
 • Konu kategorisi verilerine göre sıralama - Total cites, median impact factor, aggregate impact factor, aggregate immediacy index,  aggregated cited half-life, number of journals in category, number of articles in category
 • Beş yıllık Etki Faktörü, size daha geniş bir atıf etkinliği aralığı gösterir. Bu özellik, atıf aktivitesinin birkaç yıl boyunca artmaya  devam ettiği dergiler için, toplam referans etkinliklerinin daha fazlasının kritik bir performans metrike dahil edilmesine izin verir.  
 • Dergi performanslarını kategoriler yoluyla anlamak için; “Journal Impact Factor Percentile” kullanılabilir.
 • Eigenfactor® Metrics,  dergiler arasındaki ilişkileri, akademik literatürü göz önünde bulundurarak, derginin prestij ve atıf etkisini  yansıtacak şekilde JCR ’dan aldığı dergi günlük verilerini kullanır. 
 • Journal Impact Factor Box , Journal Impact Factor'u, derginin farklı kategorilerde nasıl sıraladığını, grafik bir yorum olarak  görselleştirmesini sağlar. 
 • Rank-in-Category Tables,  çoklu kategoriler bağlamında dergileri değerlendirmek için kullanılır. 
 • Kendine yapılan atıfların Journal Impact Factor’u nasıl etkilediğini görmek için Journal Self-citations kullanılır.