Turnitin & Ithenticate

Anasayfa
Turnitin & Ithenticate

Turnitin

TURNITIN ile “tez, ödev ve rapor türü” dokümanların benzerlik analizi yapılabilmektedir ve sadece gelen kullanım talebi üzerine kütüphane yönetimi tarafından unvana bakılmaksızın öğretmen (öğretim personeli) hesabı açılabilmektedir. Öğrencilere (lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri) kesinlikle hesap açılmamaktadır. Öğretmen eğer isterse öğrencileri için sınıf oluşturup onların da tez/ödev/rapor yüklemelerini sağlayabilmektedir.

Turnitin kullanımı konusunda yaşanan en büyük sorun, kullanıcıların dokümanları sisteme atmadan önce yapması gereken “ayarlar” konusuna yaşanmaktadır. “depo yok” ayarı (“standart ödev deposu yerine “depo yok” seçeneği seçilmeli) yapılmadığı takdirde aynı doküman sisteme tekrar yüklendiğinde kendisi ile eşleşerek benzerlik oranı % 100 olacaktır.

Yapılan bu hata ile “standart yazılı ödev deposu” na eklenen tez, yaşanan sorunun çözüleceği düşüncesi daha sonra öğretmen tarafından silinse bile, Turnitin programının ödev deposundan silinmeyecek, yüksek benzerlik oranı sorunu devam edecektir. Böyle bir durumda dokümanı kesinlikle sistemden silmeyiniz ve «ödev» ekranından alacağınız «ödev numarası» ile birlikte bu sorunun giderilmesi için kütüphane görevlisine başvurunuz.

Turnitin Erişim Linki

Ithenticate

iThenticate, lisans anlaşmasına bağlı olarak kütüphane yönetimi tarafından hesabı oluşturulmuş Dr. ve üstü unvana sahip kişiler tarafından sadece “kişisel makalelerinin analizi” için kullanılmalıdır. İstisnai olarak üniversite tarafından yayımlanan ve üniversite mensubu dergi editörlerine kullanım için kayıt açılabilir.

Her bir kurumun iThenticate programı için doküman (makale) yükleme kotası vardır. Turnitin kullanılması gerekirken, İThenticate programında, tez, ödev, rapor türü dokümanların analiz edilmesi veya aynı makalenin birçok defa analiz edilmesi gibi yanlış kullanımların olması, kurumumuzun kotasının dolmasına, diğer kullanıcıların haklarının yenmesine neden olmaktadır.

Bahsi geçen intihal önleme programlarının kullanımı konusunda mağduriyetlerin yaşanmaması için yukarıda belirtilen bilgi ve uyarıların dikkate alınması konusunda gereken hassasiyeti göstermenizi rica ederiz.

iThenticate Erişim Linki